לדף הבית
חיפוש באתר
 
שיטת אלכסנדר
 

שיטת אלכסנדרבחזרה לרשימת המאמרים


מהי שיטת אלכסנדר?


שיטה של למעלה ממאה שנה

שיטת אלכסנדר, אשר במקור נקראת Alexander Technique ועל כן מוכרת גם בשם טכניקת אלכסנדר, פועלת ברחבי העולם למעלה ממאה שנה ובהצלחה רבה ברוב המדינות המפותחות באירופה, אמריקה, אוסטרליה ואסיה.

שיטת אלכסנדר מטפלת ומלמדת את האדם לבצע את פעולות היום-יום ביעילות

שיטת אלכסנדר היא דרך ללמד את האדם לבצע אתפעילויות היום-יום באופן הנכון. היא מספקת ללומד ידע ויכולת לשפר את איכות חייו, את תגובותיו הנפשיות, גופניות ורגשיות לגרויים הרבים הסובבים אותו בחיי היום-יום. היא יכולה לשמש בסיס איתן ללומד בהתמודדות עם קשיים ומשברים ולנסוך בהירות מחשבתית המסייעת להתמודדות יותר קלה עם החיים.

חזרה לפעילות בריאה וטבעית בחיי היום-יום

רוב בני האדם פועלים כשהם שקועים, מכווצים, מתוחים ומקובעים דבר שלאורך זמן גורם להם לנזקים ולכאבים - מעיוות היציבה, חולשה ואי נוחות ועד לנזקים כמו שחיקת מפרקים, פריצות דיסק והפרעות למערכות פנימיות. טיפולים או כדורים נגד כאבים יכולים להפיג את הכאב באופן זמני, אך הם לא פותרים את שורש הבעיה - את הגורם לכאב ולנזק הנגרמים מהדרך המזיקה שבה הם פועלים בגופם ביום-יום. שיטת אלכסנדר מובילה את האדם, המגיע לשיעורים, לתהליך של מודעות לדרך שבה הוא פועל, מלמדת ומספקת לו כלים וידע לפעול בדרך הנכונה והיעילה לו ביותר, כגון: ישיבה זקופה, הליכה טבעית ונכונה, התכופפות יעילה וכדומה למניעת נזקים בעתיד. התנהגות נכונה זאת משקמת את האדם ומחזירה אותו לפעילות יום-יומית בריאה וטבעית ובעקבותיה משתפרת בריאות, וכך בא לידי ביטוי הממד הטיפולי שבשיטה.

שיפור איכות החיים במספר מישורים: גופני, נפשי והתנהגותי

לימוד שיטת אלכסנדר עשוי לשפר את איכות החיים במספר מישורים. השיטה אמנם מוכרת כמסייעת לבעיות יציבה, כגון כאבי גב, צוואר, בעיות אורטופדיות וכדומה, וזה אכן נכון, אך זוהי לא התועלת היחידה. היא נותנת בידי התלמיד כלים ליישום במישורים שונים של החיים: שינוי התגובות במישור הגופני ובעקבותיו במישור ההתנהגותי.

התלמיד שותף בתהליך הלימוד

תלמיד הלומד את שיטת אלכסנדר ינהל את חיי היום-יום שלו בעצמאות ללא תלות במורה/מטפל. בשיעור לשיטת אלכסנדר התלמיד הוא שותף מלא בתהליך, הוא זה שלוקח על עצמו את האחריות לאיכות חייו בניגוד לטיפולים אחרים שבהם האדם הוא פסיבי וגורם חיצוני עושה את הדבר בשבילו. הלימוד הוא דו-שיח שבו התלמיד והמורה עובדים יחד לאותה מטרה – אל הבנה, העמקת הידע והיכולת.

תהליך הלימוד

בתחילה מוביל המורה את התלמיד, בהמשך מנחה התלמיד את עצמו באופן עצמאי ובסופו של דבר הוא לומד לחיות לפי כיווני החשיבה והעקרונות של הטכניקה באופן טבעי ועצמאי.

שיטת אלכסנדר היא כלי רב עוצמה לקידום היכולת של התלמיד להתפתח במישורים הנחוצים לו, כאשר הצרכים משתנים מאדם לאדם. ההתפתחות יכולה לבוא לידי ביטוי במישור הנפשי-התנהגותי וגם במישור הפיזי-התנהגותי. אין הכוונה שהשיטה פותרת את כל בעיות האנושות, אך היא בהחלט יסוד תומך וברור המסייע לאדם לצאת ממצבים שבהם הוא תקוע ולשפר את מצבו, כשהוא שותף מלא לתהליך, והידע בסופו של דבר קיים בתוכו והוא באחריותו.

שיטה המתבססת על חמישה עקרונות יסוד ברורים

שיטת אלכסנדר היא שיטה ברורה ושקופה ואינה מעורפלת, מסתורית או מיסטית. היא מושתתת על חמישה עקרונות יסוד ברורים ומסודרים ועל פי עקרונות אלה מתקיים הלימוד. התלמיד רוכש ידע ויכולת לפעול לפי חמשת עקרונות אלה, הולך ומתחזק ומתפתח ביכולתו לפעול בדרך מתאימה בחיי היום-יום שלו.

חמשת העקרונות של שיטת אלכסנדר

 • הכרה בכוחו של הרגל
 • בלימה ואי עשייה
 • הכרה במודעות התחושה הלקויה
 • הנחיית הכיוונים
 • פיקוד ראשוני

שיטת אלכסנדר היא יסוד שיש ללמוד אותו על פי חמשת העקרונות ולדעת ליישם אותם בחיי היום-יום.

אופן לימוד שיטת אלכסנדר

לימוד שיטת אלכסנדר מתבצע בשיעורים פרטיים המתקיימים באופן אישי, אורכו של התהליך בדרך כלל הוא בין 15 ל-20 שיעורים בסיסיים אשר בהמשכם מומלץ להגיע מידי פעם לשיעורי רענון.

שיטת אלכסנדר מתאימה

 • שיטת אלכסנדר מתאימה לאנשים הסובלים מבעיות יציבה, לאנשים: כפופים, נפולים, בעלי כתפיים נטויות לפנים, גב עגול,שקע מוגזם בגב תחתון ואשר מעוניינים לשפר את יציבתם.
 • אנשים הסובלים מכאבי גב באופן כללי ומכאבי גב תחתון, כאבי צוואר וכתפיים, וכן מהקרנות לידיים ולרגליים.
 • אנשים הסובלים מפריצות, בלטים ובקעים בדיסקוסים של עמוד השדרה.
 • ילדים הסובלים מבעיות של עקמת מסוגים שונים.
 • קשישים שמאבדים את יציבתם בגין הגיל.
 • אנשים לאחר ניתוחים או תאונות ,שמאבדים את תחושת הביטחון בעצמם.
 • מוזיקאים ואנשי במה הזקוקים לגוף מאורגן כראוי כדי לבצע את אומנותם באיכות מספקת.
 • ולאלו שעדיין אינם סובלים כדי להקדים תרופה למכה ולחיות באיכות חיים תקינה.

עדות אישית

אני מורה לשיטת אלכסנדר זה 25 שנה שבהן לימדתי תלמידים רבים בשיעורים פרטיים, שימשתי 15 שנה סגן מנהל בית ספר לשיטת אלכסנדר בחיפה וכיום אני מנהל בית הספר להכשרת מורים לשיטת אלכסנדר בתל-אביב וממשיך בהוראת השיטה גם בשיעורים פרטיים. לי ניסיון רב שנים בעבודה עם אנשים אשר להם בעיות כמפורטות לעיל, ואשר הגיעו אלי כשברצונם לשפר את מצבם, ואכן מצבם הפיזי השתפר, הכאבים פחתו בהדרגה ואיכות חייהם השתפרה לעין ערוך.

עדויות והמלצות מטופלים/תלמידים

פרופסור אסף שוסטר
הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל הפקולטה למדעי המחשב

התחלתי ללמוד אצל אבי לפני כשלוש שנים. הגעתי אליו בעקבות כאבים בגב התחתון שחזרו כל ערב, ודיאגנוזה של ספונדילוליזיס וספונדילוליסזיס שהם תזוזה של החוליות שקיימות אצל כ-5% מהאוכלוסיה. הכאבים גרמו לי להפסקת פעילות גופנית ולפחד מהעתיד, משום שהרופאים הבהירו לי שהמצב מתדרדר עם הגיל. המטרה שאיתה הגעתי לאבי היתה להעלות את איכות החיים ולהימנע מלהגיע למצב של ניתוח.

אבי הכיר לי את שיטת אלכסנדר. התיאוריה מאחורי השיטה (כפי שאני מבין אותה) רואה את חוט השדרה כפיגום מרכזי שעליו תלויים כל אברי הגוף. אם דואגים לתחזוקה נכונה של הפיגום הזה אזי כל הגוף ואיבריו השונים נמצאים במצב טבעי בריא ומודע. השיטה נותנת כלי פשוט ונוח לתחזוקה זו: הכיוונים. עבודת הכיוונים האקטיבית יכולה להיעשות בכל מצב מחיי היום יום.

לכולנו התלבטויות שנובעות מן הפחד שנגיע למצב של חוסר שליטה עקב כאב. אבי מסייע בהתמודדות זו על ידי פיתוח התנהגויות "נכונות" שעוקבות אחר אותו העיקרון הבסיסי של שיטת אלכסנדר ומונעות את הכאבים. למדתי שתרגול הכיוונים משפר את ההרגשה ואת המודעות לגופנו ונותן תחושה של שליטה. אין לי ספק שתרגול זה אף מונע מחלות שונות בטווח הארוך.

לאבי יש גישה מאד מרעננת לחיים. כאשר עוקבים אחרי ההיגיון הבריא שלו הכול נראה ברור, טבעי ופשוט. הוא מקצוען ומורה מעולה.העבודה איתו היא עיסוק בשיפור ושלול עצמי. כבן אדם הוא מקרין קרבה לטבע ומעודד פעילות גופנית ו"זרימה". למדתי ממנו הרבה מעבר להתמודדות עם כאבי הגב.

בברכה,
אסף שוסטר

 

ד"ר ישראל פוטסמן
מומחה למחלות פנימיות וזיהומיות
מנהל היחידה למחלות זיהומיות
בי"ח בני ציון, חיפה

קיבלתי מאבי גרניט קורס בשיטת אלכסנדר. לעניות דעתי אבי מלמד את השיטה בצורה בהירה ומעניינת. השיטה עובדת היטב במספר בעיות בריאותיות ולמעשה מלמדת עקרונות טיפוליים לא חודרניים בהם אמור האדם לפעול בחיי היומיום.

בסיום הקורס עשינו יחד עבודת מחקר קטנה על השפעת שיטת אלכסנדר על כאבי גב כרוניים. נראה כי לשיטה יש יתרונות ברורים בהקטנת הסבל של חולים בבעיה הנ"ל.

אני ממליץ בחום על אבי כמורה לשיטת אלכסנדר, ואני בטוח כי הרצאותיו יהיו מעניינות.

את המחקר על השפעת שיטת אלכסנדר על כאבי גב כרוניים אפשר למצוא בדף הפרסומים.

 

ד"ר דוד קרת
מומחה ומנתח לאורתופדית ילדים
ואורתופדיה כללית
חיפה

Mr. Avi Granit is a well known therapist in our city.
He is a master in Alexander's Philosophy and way of treatment.
Our main mutual interest is in improving the whole body posture and strength in adolescents and growing up population.
He is very easy going, relaxed and extremely caring for the well-being and success in treating these patients.
I highly recommend and support his working abilities and his wide knowledge in Alexander's System.

Dr. David Keret, M.D
Pediatric Orthopaedic
And Orthopaedic Surgeon

מרפאת אחוזה לאקופונקטורה
ד"ר א.וייזל
חיפה

בעבודתי האורטופדית כטראומולוג של קופ"ח מאוחדת נזקקתי לשירותיו של אבי גרניט פעמים רבות לשם טיפול והוראת טכניקת אלכסנדר לחולים עם בעיות יציבה ועמוד שדרה, ביניהם רבים צעירים עם עקמת של עמוד השדרה.

אני מרוצה מאד מעבודתו של אבי עם החולים אשר מפיקים תועלת מרובה מעבודתו עמם ומראים שיפור ניכר ביציבתם ובכאבי הגב שלהם, בנוסף לרכישת הרגלי יציבה לחיים ותפקוד יומיומי משופר.

אני ממליץ עליו בחום כמורה מעולה לטכניקת אלכסנדר.

ד"ר אדם וייזל

 

אוניברסיטת תל-אביב
הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר
המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא
המכון לחקר הלב ע"ש נויפלד

אבי היקר,

ברצוני להודות לך מקרב לב על ההדרכה המועילה והטיפול המסור.

פניתי אליך לפני מספר חודשים, סבלתי מכאב כרוני בגב תחתון שפגע באופן משמעותי ביכולת התפקוד ובאיכות החיים שלי.

טיפולים בתרופות, זריקות ופיזיותרפיה לא הועילו, ורק כשהתחלתי את ההדרכה בבית הספר שלך בשיטת אלכסנדר חל שיפור ניכר בהרגשתי ובתפקודי. ממצב שבו הייתי כמעט מרותק למיטה ונזקקתי לטיפול יומיומי לשיכוך כאבים – חזרתי לתפקוד מלא ואפילו לרוץ.

אני נבוך שלמרות שאני רופא כבר 20 שנה (אם כי בתחום שונה) לא הייתי מודע לסגולות וליכולת של שיטת אלכסנדר. מאז שהתנסיתי בטכניקה הזו, אני ממליץ עליה בחום לכל מכרי.

שוב תודה רבה

בברכה,
פרופ' יהונתן ליאור
מנהל המכון

 

את העדויות וההמלצות המקוריות של המטופלים/תלמידים אפשר למצוא בדף הצוות - אבי גרניט


לראש הדף ^

בחזרה לרשימת המאמרים

 

 

  
בקרו באתר של Lionways