לדף הבית
חיפוש באתר
 
הצוות
 

צוות בית-הספר לשיטת אלכסנדר 

בחזרה לרשימת המורים


אבי גרניט - מנהל הקורס


אבי גרניט

נולד בשנת 1955 בחיפה, נשוי ואב לשלושה.

מלמד את שיטת אלכסנדר זה 25 שנה בחיפה ובתל-אביב.

כיצד הגעתי לשיטת אלכסנדר?

כשסיימתי את הצבא החלטתי לא למהר ולרוץ לאוניברסיטה, אלא לקחת פסק זמן עד שאמצא משהו שבאמת אתחבר אליו, ואשמח לקום בבוקר ולעסוק בתחום שייתן לי סיפוק.

במשך כשלוש שנים בדקתי כמה אפשרויות שחשבתי שיתאימו לי, בתחילה לימודים בווינגייט, לאחר מכן לימודי כלכלה וחקלאות, בהמשך נסעתי לאיטליה לבדוק לימודי וטרינריה, ואפילו שקלתי לימוד אילוף כלבים בסן אנטוניו טקסס. באותה תקופה עבדתי כמאבטח באל על ובשדות תעופה. הייתה זאת תקופה שמאד נהניתי ממנה ושבזכותה התאפשר לי כלכלית לבדוק את האפשרויות השונות.

בלונדון קיבלתי את התשובה

בשנת 1980 באחת מטיסותיי ללונדון שאותה מאד אהבתי, פגשתי את חברי מהצבא אמיר, שהתגורר בלונדון. הוא שאל אותי האם אני יודע מה זאת שיטת אלכסנדר, וסיפר לי שהוא החל ללמוד את השיטה בבית ספרו של מר פטריק מקדונלד, תלמידו של אלכסנדר ואבי השיטה בארץ, וכי זה מאד מעניין. עניתי שלא שמעתי על השיטה וביקשתי ממנו להסביר לי. תשובתו הייתה שזה לא כל כך קל להסביר, אך הוא מציע לי לבקר בבית ספרו ולהתרשם בעצמי. הוא הוסיף שגם אם השיטה לא כל כך תעניין אותי הוא מאמין שאני אהנה כי למחרת חוגגים יום הולדת 70 למורה ובוודאי יהיה שמח.

גיליתי מה אני רוצה לעשות כש"אהיה גדול"

הגעתי לבית הספר ואכן היה שמח, אך לא כל כך הבנתי מהי השיטה. לאחר הלימודים היה לאמיר שיעור פרטי עם המורה, וזה היה ממש מרתק. ישבתי בצד והתבוננתי על השיעור של אמיר. המורה היה עוצר אותו מידי פעם, מבהיר לו היכן הוא טועה ומשבש את פעולתו ומיד מבהיר לו איך להגיב ולפעול בדרך מתאימה ונכונה. תגובתו של אמיר הייתה תמיד חיוך והינהון שהיה בו גם הסכמה, גם הבנה וגם בהירות, ומכיוון שהכרתי היטב את אמיר הבנתי שעובר עליו משהו אמיתי ומרתק שמאד משך אותי. אפשר לומר שלאחר 10 דקות ידעתי מה אני רוצה לעשות כש"אהיה גדול". לעסוק במה שראיתי ובמה שיכול לגרום לאדם חוויות כאלה של הבנה, שמחה והתפתחות.

התחלתי ללמוד את שיטת אלכסנדר

לאחר כשלושה חודשים עברתי להתגורר באנגליה-לונדון, נרשמתי לבית הספר לשיטת אלכסנדר והתחלתי את לימודיי שנמשכו שלוש שנים – עד שנת 1983. חמישה ימים בשבוע ונוסף לכך קיבלתי כל שבוע שיעור פרטי מהמורה. היות שהמורה לא היה צעיר רציתי ללמוד ממנו כמה שיותר. לדעתי הוא היה מורה ענק. בעיניי רבים נחשב למורה הטוב ביותר – וירטואוז, מורה ועניו. באמצעות השיטה ובהכוונתו של פטריק מקדונלד גדלתי והתפתחתי באופן אישי וקיבלתי לא רק מקצוע, אלא גם כלים וידע לחיים.

לאחר תום שלושת השנים נשארתי מיוזמתי לשנה נוספת של סטז',להתמחות בהדרכתו וכן למדתי עם מורים בכירים נוספים תלמידיו של אלכסנדר: ביל וויליאמס ומיס גולדי.

לאחר שפטריק מקדונלד התחיל להפנות אליי תלמידים הבנתי שזה הזמן לחזור לארץ.

חזרתי לארץ

בשנת 84 חזרתי לארץ והמשכתי לפקוד את לונדון ולעבוד עם פטריק מקדונלד עד שנת 1991 שבה נפטר.

פתחתי פרקטיקה בחיפה ובקיבוצי הצפון: בית השיטה, נאות מרדכי, עין המפרץ ובית העמק.

בשנת 1985 הצטרפתי לבית הספר החיפני לשיטת אלכסנדר בהנהלתה של ריקה כהן שבו לימדתי במשך 15 שנה כמורה בכיר. ריקה היא מורה מעולה, היא נתנה לי בית חם להתפתח בו, והיינו נפגשים כמעט כל בוקר לעבודה בינינו שקידמה אותי מאד.

בשנת 1988 התחלתי ללמד טייסים של חייל האוויר הישראלי את שיטת אלכסנדר, ביחידת הרפואה האווירית למשך 11 שנה. תקופה מעניינת ומרתקת שבה פגשתי אנשים מעניינים.

וכן התחלתי ללמד את שיטת אלכסנדר בתל-אביב.

חזון

להקים ולפתח מרכז לשיטת אלכסנדר שבו יתקיימו שיעורים פרטיים ובמקביל יפעל בית ספר להכשרת מורים לשיטת אלכסנדר שבו ילמדו הסטודנטים ברוח התפיסה והעקרונות של אלכסנדר, הם יפתחו ידע ויכולת ליישמה באופן אישי הן בחיי היום יום והן כמורים.

המרכז ישמור על רמה גבוהה של מקצועיות וישמש בית למורים לשיטת אלכסנדר, למתעניינים ולאוהדי השיטה שרוצים ללמוד, להתקדם ולהתפתח בה. בדרך זאת יקדם המרכז ויפיץ את השיטה ברבים.

הצהרת כוונות

לאפשר למורי ולתלמידי בית הספר ללמוד ולהתקדם באופן אישי וקבוצתי בשיטת אלכסנדר, וזאת על ידי יצירת אווירה חיובית ונעימה של הדדיות ושיתוף פעולה.

אווירה חיובית ובונה זו, מאפשרת תנאי לימוד באופן המתאים והנכון של נתינה וקבלה, ביקורת בונה ועזרה הדדית. תנאים אלה מאפשרים למידה מתוך בהירות מחשבתית, העמקה וחקירה בשיטה, מיצוי עצמי ויצירתיות.

בית הספר להכשרת מורים לשיטת אלכסנדר - תפיסה, אווירה ומטרה

אבי גרניטהרוח ותפיסת שיטת אלכסנדר הם בעיקרון וביסוד הלימודים. האווירה היא אווירה של עניין ואנרגיה של לימודים, רצון להתקדם ולהבין את השיטה. בבית הספר לומדים לפחות שבעה סטודנטים אשר אותם מלמדים שני מורים, והלימודים הם בעיקר מעשיים – בהתנסות, הסטודנטים עובדים בינם לבין עצמם והמורה, העוזר ואני עוברים ביניהם, מדריכים ומקדמים אותם כשהם חדורים תשוקה ורצון להתפתח. האווירה בין האנשים בקורס היא אווירה של רצון לסיוע הדדי בהבנה, אווירה של ביקורת בונה, של ביקורת אמינה ואמיתית, ומנגד אווירה של יכולת לקבל ביקורת, להפנים אותה בשמחה ובהבנה של התקדמות.

בבית הספר קיימת פתיחות המאפשרת שאילת שאלות באמונה שהתשובות מצוות המורים ומהחברים לקורס מתקבלות בחיוב והתשובות הן מהמקום נכון, מרצון לסיעור מוחות נפשי וגופני.

שאיפתי היא שהסטודנטים בקורס יבואו בשמחה לבית הספר, ויראו בו מקום שבו הם מתפתחים, שבו הם יכולים להרוות את צימאונם להבנה ויוכלו לשתף את חבריהם לכיתה בחוויותיהם.

מטרת בית הספר

להכשיר מורים איכותיים לשיטת אלכסנדר שיוכלו להתפרנס בכבוד מהוראת השיטה, יחזרו לביקורים בבית הספר כדי להמשיך ולהתפתח, ותמיד יזכרו את בית הספר כמקום שכייף לחזור אליו.


מכתבי המלצה

איתי מרמרי, תל אביב

בעקבות ביצוע תנועה חדה ולא מתוכננת סבלתי מכאבי גב תחתון חמורים, בתחילה האמנתי שהזמן יעשה את שלו אך משלא חל שיפור וכאבי הגב החזקים המשיכו לפקוד אותי על בסיס יומי והקשו על יכולתי לישון, לשבת ולעבוד כמו גם על עיסוקי בענף הספורט בו אני פעיל שנים ארוכות- שחיה, החלטתי לפנות לאורטופד בכיר. הדיאגנוזה היתה פריצת דיקס בגב התחתון והמלצה שלא לבצע ניתוח בשלב זה, הרופא צייד אותי במשככי כאבים בהם בחרתי שלא להשתמש.

לאחר מספר שבועות נוספים בהם הכאבים לא פחתו החלטתי לבחון טיפול כירופראקטי, טופלתי ע"י שני מטפלים ומצאתי את השיטה כלא מתאימה עבורי, בהמלצת קרובי משפחה פניתי לשיטת אלכסנדר כך הגעתי לטיפול אצל אבי גרניט בתל אביב.

שעורי האלכסנדר שהעביר לי אבי לימדו אותי שהרגלי היציבה שלי אינם נכונים, מודעות לכך תוך הדרכה עקבית על האופן הנכון של ביצוע פעולות כמו: ישיבה, קימה הליכה וכו' מילאו את מחציתו הראשונה של כל שיעור. מחציתו השניה של כל שעור כלל שכיבה על מזרן דק מוגבה וביצוע מעין מתיחות עדינות מאוד ע"י אבי.

לאחר מספר שעורים התחלתי להרגיש הקלה בכאבים, הקלה שהתגברה ככל שהתמדתי בשעורים, מצאתי את עצמי מודע יותר ויותר לאופן היצבה של גופי ומתקן את ההתנהלות השגויה לה הורגלתי שנים ארוכות, תרגול של 10 דקות מידי יום בבית הגבירו את קצב השיפור.

מזה שנים ארוכות אני שוחה במסגרות של שחיה השיגית, בשנים האחרונות במסגרת קבוצה מסטרס. הפציעה הגבילה מאוד את תנועתי בבריכה ולא אפשרה לי לבצע את הסיבוב בבריכה השחיה (קיפר) היות ומצריך גלגול במקום תוך קימור חד של הגב. אבי ואני הצבנו יעד, שבתחילה נראה לי כמעט בלתי אפשרי, לחזור לשחות באופן מלא כולל ביצוע הסיבובים. תוך שיפור מתמיד לאורך שיעורי האלכסנר, אם כי לפעמים גם שיפור איטי, חזרתי לפני מספר חודשים לפעילות מלאה.

אני מבקש להודות לאבי גרניט על לימוד הטכניקה הייחודית, על הסבלנות הרבה, המקצועיות, המקצוענות ועל הקנית הביטחון שאוכל לחזור לפעילות מלאה בבריכת השחיה.

בברכה,
איתי מרמרי, תל אביב

 

שרון פרנק

מפריצת דיסק ועד לידה:

לפני כשנה וחצי הגעתי לטיפול בשיטת אלכסנדר אצל אבי גרניט אחרי ניסיונות טיפוליים רבים כאלו ואחרים (טווינה, דיקור, פלדנקרייז..) שנועדו לפתור את כאבי הגב הקיימים לאחר פריצת דיסק שעברתי..

האמת שהייתי מיואשת וסקפטית לאור ההתנסויות שלי שאמנם הקלו על הכאבים אך לא פתרו את הבעיה, כאבי הגב חזרו שוב ושוב בעוצמה כזו שחייבה טיפול תרופתי ושימוש תדיר בחגורת גב.

להפתעתי, אחרי מספר מועט של "שיעורים" הרגשתי הקלה ויותר חשוב מכך, רגיעה ממושכת מכאבי הגב, האופוריה והביטחון הלכו וגברו.

כחצי שנה לאחר שתרגלתי שיטת אלכסנדר, נכנסתי להריון ושוב עלו החששות הכבדים הקשורים ליכולת הגב שלי להחזיק מעמד לאורך ההיריון.

למרות האמירות המרגיעות של אבי וטיעוניו החוזרים שיהיה בסדר, לא האמנתי, הייתי בדריכות שהכאבים וההגבלות כבר יגיעו, שאין שום סיכוי שהגב שלי יעמוד במעמסה של ההיריון והלידה....וכך מטיפול לטיפול עברו להם 9 חודשי ההיריון בהנאה, בריאות וגב חזק!!

היום אני 3 חודשים מיום הלידה ואני יכולה רק להגיד... אבי צדקת!

אני מודה לך ומעריכה את הטיפול המסור, האכפתיות והאמונה החזקה שהוכיחה את עצמה.

אני ממליצה בחום על החוויה הטיפולית שאני זכיתי לקבל מאבי , בדרכי לחיזוק הגב שלי, לכל מי שסובל/ת מבעיות גב וגם (ואצלי בעיקר) במהלך הריון, זה פשוט עובד!

בברכה,
שרון פרנק

 

המכון לפיזיותרפיה קופ"ח כללית

שלום אבי,

ברצוני להודות לך בשמי ובשם צוות הפיזיוטרפיסטים במרפאת "לין" על שתי ההרצאות שנשאת בפנינו בנושא הטיפול לפי שיטת אלכסנדר.
בהרצאות הפגנת ידע רב בנושא והן ניתנו באופן מובנה ומסודר.
ההדגמות נעשו בצורה ברורה ומובנת להנאת כל הצוות.
נשמח לארח אותך שוב בעתיד.

בברכה,
רות פורת, מנהלת המכון לפיזיוטרפיה

 

ארגון המורים בבתי הספר העל-יסודיים בסמינרים ובמכללות - המחלקה להשתלמויות

הנדון: הרצאות בנושא שיטת אלכסנדר

ברצוני להודות לך על סדרת ההרצאות בנושא "שיטת אלכסנדר" למורים לחינוך גופני במסגרת השתלמות "מורים לחינוך גופני ובריאות".

הצגת הדברים הייתה מעניינת ומרתקת ופתחה בפנינו אפשרות לפגוש את "שיטת אלכסנדר" העוסקת בתחום היציבה הנכונה ותפקוד נכון ויעיל של הגוף.

בכבוד רב,
נורית גושן
רכזת השתלמויות
מחוז חיפה צפון

 

פרופסור אסף שוסטר, הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל הפקולטה למדעי המחשב

התחלתי ללמוד אצל אבי לפני כשלוש שנים. הגעתי אליו בעקבות כאבים בגב התחתון שחזרו כל ערב, ודיאגנוזה של ספונדילוליזיס וספונדילוליסזיס שהם תזוזה של החוליות שקיימות אצל כ-5% מהאוכלוסיה. הכאבים גרמו לי להפסקת פעילות גופנית ולפחד מהעתיד, משום שהרופאים הבהירו לי שהמצב מתדרדר עם הגיל. המטרה שאיתה הגעתי לאבי היתה להעלות את איכות החיים ולהימנע מלהגיע למצב של ניתוח.

אבי הכיר לי את שיטת אלכסנדר. התיאוריה מאחורי השיטה (כפי שאני מבין אותה) רואה את חוט השדרה כפיגום מרכזי שעליו תלויים כל אברי הגוף. אם דואגים לתחזוקה נכונה של הפיגום הזה אזי כל הגוף ואיבריו השונים נמצאים במצב טבעי בריא ומודע. השיטה נותנת כלי פשוט ונוח לתחזוקה זו: הכיוונים. עבודת הכיוונים האקטיבית יכולה להיעשות בכל מצב מחיי היום יום.

לכולנו התלבטויות שנובעות מן הפחד שנגיע למצב של חוסר שליטה עקב כאב. אבי מסייע בהתמודדות זו על ידי פיתוח התנהגויות "נכונות" שעוקבות אחר אותו העיקרון הבסיסי של שיטת אלכסנדר ומונעות את הכאבים. למדתי שתרגול הכיוונים משפר את ההרגשה ואת המודעות לגופנו ונותן תחושה של שליטה. אין לי ספק שתרגול זה אף מונע מחלות שונות בטווח הארוך.

לאבי יש גישה מאד מרעננת לחיים. כאשר עוקבים אחרי ההיגיון הבריא שלו הכול נראה ברור, טבעי ופשוט. הוא מקצוען ומורה מעולה.העבודה איתו היא עיסוק בשיפור ושלול עצמי. כבן אדם הוא מקרין קרבה לטבע ומעודד פעילות גופנית ו"זרימה". למדתי ממנו הרבה מעבר להתמודדות עם כאבי הגב.

בברכה,
אסף שוסטר

 

ד"ר ישראל פוטסמן, מומחה למחלות פנימיות וזיהומיות
מנהל היחידה למחלות זיהומיות, בי"ח בני ציון, חיפה

קיבלתי מאבי גרניט קורס בשיטת אלכסנדר. לעניות דעתי אבי מלמד את השיטה בצורה בהירה ומעניינת. השיטה עובדת היטב במספר בעיות בריאותיות ולמעשה מלמדת עקרונות טיפוליים לא חודרניים בהם אמור האדם לפעול בחיי היומיום.

בסיום הקורס עשינו יחד עבודת מחקר קטנה על השפעת שיטת אלכסנדר על כאבי גב כרוניים. נראה כי לשיטה יש יתרונות ברורים בהקטנת הסבל של חולים בבעיה הנ"ל.

אני ממליץ בחום על אבי כמורה לשיטת אלכסנדר, ואני בטוח כי הרצאותיו יהיו מעניינות.

פרופ. ישראל פוטסמן
מח' פנימיות וזיהומיות
רשיון מס' 13542

את המחקר אפשר למצוא בדף הפרסומים

 

ד"ר דוד קרת, מומחה ומנתח לאורתופדית ילדים ואורתופדיה כללית, חיפה

Mr. Avi Granit is a well known therapist in our city.
He is a master in Alexander's Philosophy and way of treatment.
Our main mutual interest is in improving the whole body posture and strength in adolescents and growing up population.
He is very easy going, relaxed and extremely caring for the well-being and success in treating these patients.
I highly recommend and support his working abilities and his wide knowledge in Alexander's System.

Dr. David Keret, M.D
Pediatric Orthopaedic And Orthopaedic Surgeon

 

ד"ר א.וייזל, מרפאת אחוזה לאקופונקטורה, חיפה

בעבודתי האורטופדית כטראומולוג של קופ"ח מאוחדת נזקקתי לשירותיו של אבי גרניט פעמים רבות לשם טיפול והוראת טכניקת אלכסנדר לחולים עם בעיות יציבה ועמוד שדרה, ביניהם רבים צעירים עם עקמת של עמוד השדרה.

אני מרוצה מאד מעבודתו של אבי עם החולים אשר מפיקים תועלת מרובה מעבודתו עמם ומראים שיפור ניכר ביציבתם ובכאבי הגב שלהם, בנוסף לרכישת הרגלי יציבה לחיים ותפקוד יומיומי משופר.

אני ממליץ עליו בחום כמורה מעולה לטכניקת אלכסנדר.

ד"ר אדם וייזל.

 

טלי למדן, חברת סיסקו

לכבוד: אבי גרניט
מורה לשיטת אלכסנדר

ברצוני להודות לך על תרומתך הרבה לעובדי סיסקו.
הקדשת מזמנך, מהידע והניסיון הרבים שלך - ושינית לנו את התפיסה.
למדנו כיצד לבצע את פעולות היום יום באופן המתאים והנכון,כיצד לשמור על גופינו ולא רק במסגרת העבודה הדורשת ישיבה ממושכת מול המחשב.

ההרצאה הייתה מרתקת ועניינה רבים מעובדינו שעדיין מיישמים את השיטה.

יישר כוח!!

טלי למדן
סיסקו

 

אוניברסיטת תל-אביב
הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר
המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא
המכון לחקר הלב ע"ש נויפלד

אבי היקר,

ברצוני להודות לך מקרב לב על ההדרכה המועילה והטיפול המסור.

פניתי אליך לפני מספר חודשים, סבלתי מכאב כרוני בגב תחתון שפגע באופן משמעותי ביכולת התפקוד ובאיכות החיים שלי.

טיפולים בתרופות, זריקות ופיזיותרפיה לא הועילו, ורק כשהתחלתי את ההדרכה בבית הספר שלך בשיטת אלכסנדר חל שיפור ניכר בהרגשתי ובתפקודי. ממצב שבו הייתי כמעט מרותק למיטה ונזקקתי לטיפול יומיומי לשיכוך כאבים – חזרתי לתפקוד מלא ואפילו לרוץ.

אני נבוך שלמרות שאני רופא כבר 20 שנה (אם כי בתחום שונה) לא הייתי מודע לסגולות וליכולת של שיטת אלכסנדר. מאז שהתנסיתי בטכניקה הזו, אני ממליץ עליה בחום לכל מכרי.

שוב תודה רבה

בברכה,
פרופ' יהונתן ליאור
מנהל המכון

 

יחידת ד.צ 02166
צבא הגנה לישראל

ד' בשבט תשס"ב
19 בדצמבר 2001
הנדון: פרידה והוקרה

אבי שלום!
היום, אני מסיים את תפקידי לאחר שנתיים. רציתי להודות לך באופן אישי על הטיפול המסור באנשי צ"א (צוות אוויר) לאורך שנים בשיטת אלכסנדר. אין לי ספק שתרמת רבות לשמירה על הכושר המבצעי של אנשי צ"א שזכו לטיפולך המסור.
בנוסף, נהניתי לעבוד איתך מהפן האישי.
אני מאחל לך בהצלחה בהמשך דרכך ותודה מקרב לב על כל שיתוף הפעולה.

בידידות רבה,

ד"ר אליעזר קם
מפקד גף רפואה קלינית

 

המלצתו של מיכאל צוויקל
פרופסור למתמטיקה בטכניון

לאבי שלום רב,

ביקרתי באתר שלך וראיתי מכתבים של תלמידים אחרים שלך אשר מבטאים את הערכתם על עבודתך. אז הרגשתי שטבעי שגם אני אתבטא בנושא זה.

נדמה לי שאתה כבר יודע היטב שאני מעריך את השיעורים שלך עד מאד, ומרגיש שיש להם השפעה נהדרת עלי.

אזכיר שהגעתי אליך לפי המלצתה של אירית, מורתי לטיי-צ'י. במקביל לשיעורים של אצלך אני גם ממשיך ללמוד אצלה באופן סדיר למדי ולהתלהב מאד משיעורים אלה.

להבדיל מהפרופסורים האחרים אשר כתבו אליך, אין לי הידע והרקע הדרושים לביצוע הערכה מקצועית/רפואית של שיטת אלכסנדר. ההתמחות שלי היא בתחומים מאד שונים מרפואה. כמו-כן אינני יכול לנסות לנתח באופן מדעי את ההשפעות ארוכות הטווח עלי של השיעורים שלי אצלך או להפריד בין ההשפעות האלה לבין השפעות אחרות, למשל של השיעורים של אירית. אבל אולי אתה, וגם אחרים, תמצאו עניין בהתרשמות הלא-מקצועית שלי.

לו הייתי צריך ללמוד לבד, בעצמי, על שיטת אלכסנדר רק מהספרים של פ.מ.אלכסנדר ושל אחרים, ברור לי שלא הייתי מצליח להגיע לשום דבר משמעותי. למזלי הגדול, לך יש היכולת להעביר אלי את המסרים הכול כך מופנמים ועדינים... ו-"subtle " של אלכסנדר, אף שהתהליך שבו אני קולט ומעכל את המסרים האלו הוא מטבעו תהליך איטי והדרגתי. יש דברים שאתה יכול להעביר אלי במילים, אבל את הרוב אתה מעביר בדרכים אחרות – ידיך מנחות את תנועותיי, ועל השולחן אתה "מחזיר את כל החלקים שלי למקומם"...גם אני הייתי צריך למצוא דרך אחרת ממילים כדי להסביר את כל זה...אולי אין דרך ופשוט חייבים להתנסות בזה.

בין כל היתר ברצוני לציין דבר אחד אצלך שאני מאד מעריך ומאד אוהב, למעשה מאז השיעור הראשון. אני מתכוון לדרך העדינה והשקטה שבה אתה מציע לי להתקדם. אתה לא מכריז אף הכרזה דוגמטית, אין שום רמז של "פנטיות" מכל סוג שהוא. מצד אחד ברור שאתה משוכנע עד לעומק לבך שהשיטה אשר פיתח אלכסנדר מסוגלת להביא תועלת גדולה מאד לאנשים רבים, אם לא לכולם. אבל יחד עם זאת אתה מציג את השיטה כהמלצה מאופקת, לא כמו איזה סוג של "דת". בשבילי הסגנון השקט הזה שלך והאיפוק, אמנם איפוק אשר משדר ביטחון עצום בדרכך, (האם זאת הגישה של כל מורי שיטת אלכסנדר?), בשבילי הדברים האלו ממקמים את שיטת אלכסנדר בקטגוריה מאד רצינית, רחוק רחוק מכל כך הרבה דברים אחרים – שיגעונות, מודות (אופנות), כל מיני דברים שאומרים לנו בצעקות גדולות שחובתנו לעשות אותם כדי להגיע לאושר, בריאות וסיפוק.

כעת ברצוני לדבר במיוחד על החלק השני של השיעור, כאשר אני, התלמיד, שוכב על השולחן ואתה, המורה, משתמש בזרועותיך וידיך כדי ללמד את עמוד השדרה שלי, את הצוואר שלי, ואת כל חלק אחר שלי איך להגיע –איך לחזור- כולם למצבם הנכון אשר גילה או גילה מחדש אלכסנדר בעבור כולנו. כפי הנראה המסרים שאתה מעביר בחלק זה של השיעור הם למעשה אותם המסרים שאתה שידרת בחלק הקודם. אבל נדמה לי שבדרך הזו התלמיד הזה, אני, מבין את המסרים האלו הכי טוב. כן, זה אותו מסר, אבל, יחד עם זאת, בפרוש לא מדובר רק בשגרה שחוזרת על עצמה. במרוצת הזמן, פעם אחרי פעם, אתה מכניס אלמנטים חדשים ואפילו מפתיעים.

השיעורים שלך וגם בדרכיהם שלהם השיעורים של אירית, יוצרים בי את היכולת לנהל סוגים חדשים של דו-שיח עם גופי, סוגים שאחרת לא הייתי מכיר בכלל.

אני מאחל לכל אחד להכיר ולהתנסות בדברים כאלו.

לך למשפחתך אבי אני מאחל כל דבר טוב !

תמשיך ותמשיך לעשות את כל הדברים הכול כך טובים האלו לכל התלמידים שלך, וגם להרגיש ולהתנסות בהם בעצמך!

בברכה

מיכאל

 

המלצתו של ד"ר למתמטיקה יופ ואן דורמולן

מידי פעם, כשאני רואה אדם הולך באופן מסוים אני אומר לאשתי: "האדם הזה זקוק לכמה שיעורים מאבי גרניט".

אני זוכר היטב את הפעם הראשונה, לפני כעשר שנים, שהגעתי אל אבי בהמלצת מכר. היו לי בעיות חמורות בגב, והליכתי הייתה כמו של אותו אדם שראיתי - בגב כפוף, כדי למנוע את הכאב. באותה תקופה היה לי אפילו קשה לשרוך את נעליי. פיזיותרפיה עזרה לי לתקופה קצרה. כיום אני מבין שהפיזיותרפיה לא טיפלה בבעיה המרכזית, שאותה למדתי בשיעוריו הראשונים של אבי - לא להסכים לנוקשות בגבי, אלא להתנגד לה. פסיכותרפיסט, שעזר לי לפני שנים, לימד אותי משהו דומה: לא לסגת מהפחדים בחלומותיי הרעים, אלא להפך, להתנגד להם ולמצוא דרכים להתגבר עליהם. אדם אינו יכול להתגבר על בעיותיו סתם כך. כמו אותו פסיכותרפיסט, אבי לימד אותי את התרגילים, הן הפיזיים והן השכליים, שיכולים לעזור.

אני ממשיך ללכת לשיעור אצל אבי כל שבועיים-שלושה, ובכל פעם אני אומר לעצמי לאחר השיעור: "היה טוב להיות כאן שוב, אני מרגיש זאת, לא רק הגב שלי חופשי ופתוח, אלא כתוצאה מכך אני גם מרגיש בריא". אני מתכנן להמשיך להפיק תועלת והנאה משיעוריו של אבי,

הדברים שכתבתי כאן גורמים לי לחשוב על השורות הראשונות במונולוג המפורסם של המלט אשר מתחילות במילים:

"להיות, או לא להיות זאת השאלה.

מה נעלה יותר:

לשאת באורך רוח

חיצי גורל אכזר ומטחי מרגמותיו

או אם חמוש לצאת מול ים הייסורים

למרוד, וקץ לשים להם?

למות".

(בתרגום א. שלונסקי)

בשבילי אין זאת שאלה, אני יכול להתנגד לבעיותיי ולהילחם בהן, אבי לימד ומלמד אותי לעשות זאת.

יופ ואן דורמולן

יופ ואן דורמולן נולד בשנת 1928. במשך שנים חי בהולנד. ד"ר ואן דורמולן היה מעמודי התווך של החינוך המתמטי בהולנד. היה מרצה וחוקר באוניברסיטה של אוטרכט. הנחה מורים, מורי מורים, וכותבי תכניות לימוד למתמטיקה. כתב ספרי לימוד למתמטיקה לבית הספר התיכון, וכן ספרי הדרכה למורים.

בשנת 1994 עלה לישראל. בשנותיו הראשונות בארץ עבד בפרויקטים בשטח הוראת המתמטיקה בטכניון ובמכון ויצמן.

 

אדם חשין - המלצתו של תלמיד לשיטת אלכסנדר

כשהייתי בן 23 החלטתי לעשות יוגה. מגיל צעיר היה לי גוף נוקשה וחשבתי שיוגה תצליח לשחרר אותו. אחרי כמה שיעורים עם מורה בכיתה, הצטיידתי בספר "עשה זאת בעצמך", קמתי עם הזריחה והתחלתי לבצע את התנוחות שבספר. אחרי כמה תרגולים, שמעתי קנאק מפחיד מאזור הצוואר. אמנם הפסקתי לתרגל מיד, אבל לא ייחסתי לעניין חשיבות רבה. ככל שחלפו הימים התברר לי שנפצעתי פציעה קשה ביותר – במשך שנתיים שלמות הסתובבתי עם סד ולא יכולתי להזיז את הצוואר מילימטר, ימינה או שמאלה. טווח התנועה במקום היה אפס. הכתפיים, הצוואר והראש היו דבוקים זה לזה בדבק בלתי נראה, אבל ממשי וחזק מאד. הגוף כולו היה נתון בכאב יומיומי. לא היה קל לעבוד, לא היה קל ללמוד, לא היה קל לישון, לעמוד, לדבר, לחייך. החיים הפכו לסיוט. כל הבדיקות "הקונבנציונליות" לא העלו דבר, ולא הציעו פתרון. רופא אחד הציע כדורים, אחר הציע משחה...

סדרה של כ-50 טיפולים כירופרקטיים אמנם הצליחה כעבור שנתיים להחזיר את טווח התנועה בצוואר, אבל תחושת הנוקשות בכל הגוף וגם הכאבים לא חלפו. הייתי בן 25 ומיואש מאוד. הייתי משוכנע שאני סובל מבעיה שאין לה שם, ובוודאי שאין לה פתרון. ואז הגעתי, במקרה, לטכניקת אלכסנדר. כשיצאתי מהשיעור הראשון עלו בעיניי דמעות של אושר – ידעתי שיש מוצא מהמבוך. לראשונה בחיי גיליתי משהו שהצליח להפיח בגופי תחושה חדשה-ישנה: תחושה של אורך ושל קלילות, של חופש מכאבים. זה היה ברמה הומיאופטית, כמעט בלתי מורגש, אבל היה לי ברור לחלוטין שזה הפתרון שלו ייחלתי – היה לי ברור שלא משנה כמה זמן, מאמץ ומשאבים יידרשו, יש פתרון לבעיה המסתורית שלי, ואני אזכה להשתחרר ממנה. מיד התחלתי לקחת שיעורים, ובכל שיעור התחזקה התחושה שלי – כאן מצוי הפתרון שלי. ובמונחי הטכניקה: ההערכה התחושתית שלי התרגלה למתח רב מדי, והכיוונים שלי "איבדו כיוון". השיפור היה איטי והדרגתי אבל ממשי מאוד, ואיתו השתפרו בהדרגה איכות החיים ותחושת הנינוחות הנפשית והגופנית. כיום, 8 שנים אחרי השיעור הראשון, אני ממשיך לקחת שני שיעורים בשבוע אצל אבי גרניט, ומצליח להגיע איתו כל פעם לשיאים חדשים של תפקוד ושל חופש: אני כיום מורה לאנגלית בבי"ס ויש לי מאות תלמידים, מה שהיה בגדר חלום לפני שהכרתי את הטכניקה. אני מתפרנס היטב ונהנה מהחיים, ולאחרונה החזרתי לחיי אהבה ישנה שהזנחתי: התחלתי לחזור לכושר, לרוץ בחוף הים, לרכב על אופניים, לשחק כדורסל וכדורעף, לעשות כפיפות בטן ומה לא. ואם מגיעה תחושה של מתח, אני יודע לזהות אותה, ויש לי כלים להתמודד איתה כך שלא תפגע בשימוש שלי בגופי. אני ממליץ לכולם, אבל לכולם, להתנסות לפחות בשיעור אחד. הטכניקה יכולה להועיל לכל אחד: אם כאמצעי לשחרור מכאבים, אם כאמצעי למניעתם, ואם ככלי לשיפור איכות החיים ולמימוש הפוטנציאל האישי.

איזהו חכם הלומד מניסיונם המר של אחרים.

בברכה,

אדם חשין

 

המלצת עינת צוק, מנהלת משאבי אנוש בחברת "מלאנוקס טכנולוגיות"

5 באוקטובר 2009
לכל מאן דבעי,

הריני לאשר שאבי גרניט העביר הדרכה ושיעורי "שיטת אלכסנדר" לעובדי מלאנוקס לשביעות רצונם ורצוננו המלאים.
כיון שמלאנוקס רואה בבריאות העובדים חלק בלתי נפרד משביעות רצונם וללא ספק תורמת לשיפור ביצועיהם, נשמח לשתף פעולה עם אבי בעתיד.

בברכה,
עינת צוק
מנהלת משאבי נושא
מלאנוקס טכנולוגיות

 

מכתב תודה של שושנה וינברגר - תלמידה

9.5.2010

לכבוד
אבי גרניט
מורה לשיטת אלכנסדר

מכתב תודה

אבי שלום!

ברצוני להודות לך בעד השיעורים בשיטת אלכסנדר אשר הענקת לי.

אתה מורה מצוין המלמד מתוך תחושת יעוד, אהבה לשיטה, ידע רב, התמקדות ואכפתיות. הצלחת להקנות לי את התחושה שמרגישים "כשצומחים לגובה, תוך התרחבות", מרגישים חזקים ובטוחים בעצמנו. הודות לך תפסתי את השיטה והתנסיתי בשינוי התדמית הפנימית שיכולה לחול.

מתנצלת על תחושת התסכול שגרמתי לך שלמרות השיעורים שניתנו מתוך מסירות והקפדה – לא הצלחתי להתמיד ביציבה הנכונה, אלא זמן קצר בלבד.

מתוך סקרנות לגורם התופעה, הפנית אותי להתייעצות עם מומחה ולתדהמתנו – התגלה גידול בעמוד השדרה.
אין צורך להרחיב על חשיבות הגילוי – לצורך הערכות מחודשת מתאימה לחיים העתידיים!

כאן עליי לציין שבנוסף להיותך מורה נהדר – הנך גם בן אדם מיוחד ואיכותי, מלא כרימון בידע רב גווני, אכפתי שרוצה בהצלחת תלמידיו.

תבורך על פועלך והלוואי שמורים רבים אחרים ילכו בדרכך!!

מאחלת לך הרבה בריאות והצלחה והמשך עבודה פורייה!

בהערכה רבה
ובהרבה תודה

שושנה וינברגר

נ.ב. הודות למה שלימדת אותי --: בחיי היום יום אני משתדלת "לעצור את התגובה המידית האוטומטית" לחשוב ולתכנן את הפעולה (התגובה) הבאה הרצויה! באופן אישי ומעשי חלו בחיי שינויים עצומים.

מכרתי את דירתי לאחר ששכניי הקימו לפניה חומה גבוהה כמו בגטו בשואה.
כעת אני מתרכזת בשיפוץ הדירה אליה אעבור ומתכננת את ארגון המעבר העתידי.
לאחר המעבר אתרכז בסיום עבודתי על תקופת השואה, הנצחתה והפקת לקחים למען העתיד.
במקביל לכל זה אני אמשיך להילחם בשחיתויות – ככל שאוכל.

אני רואה אותך לעיתים בעיני רוחי, שומעת את הנחיותיך לעצור, לחשוב ולתכנן ורק אח"כ לפעול וזה מאד עוזר לי להשתנות.

שא תודה וברכה על הכול !!

 

מכתב תודה של אבנר בר דיין, רופא בכיר, מנתח כלי דם בביה״ח תל השומר

אני בן 51 פעיל ספורטיבי עובד כרופא מנתח בבית החולים תל השומר. שנים על הרגליים כולל עבודה פיסית מאומצת, טיולים ושירות מילואים פעיל ביחידת חיר.

הגעתי לאבי גרניט לאחר פריצת דיסק בעמוד שידרה גבי תחתון באמצע החיים באמצע פעילות לילית דחופה בבית החולים. חודש וחצי ללא יכולת לעמוד ללא יכולת לתפקד ,ללא יכולת להרים אפילו בקבוק חלב מבלי שאחוש הקרנה קשה לרגל ימין , ללא יכולת לעבוד כלל. עברתי שני טיפולי הזרקת משככי כאבים לשורשים ולתעלה הספינלית ללא הצלחה. פיזיותרפיה שרק החמירה את מצבי, נסיונות נואשים לנוח,דיקור סיני וטיול מיגע אצל מספר רב של מומחים לניתוחי עמוד שידרה עם המלצות שונות. לאחר חודש וחצי כולל כמויות של תרופות המצב רק החמיר והאפשרות של ניתוח הועלתה. מה שזכור לי בעיקר היא החרדה. פחד אמיתי שלא אוכל להמשיך לתפקד ולעבוד שלא אוכל להמשיך בפעילות , בספורט, בקריירה מקצועית שלה הקדשתי את חיי כרופא מנתח.

בהמלצת חבר ולאחר עיון באתר הגעתי לאבי. כבר בשיעור הראשון בו הייתי בלית ברירה פאסיבי לחלוטין, חשתי בתחילתו של שינוי. משהו השתנה תחילה פיסית . תחושה חדשה עדינה אך משמעותית בין החוליות ולאחר מכן התחלה של קלילות ונינוחות ראשונית. יצאתי מהשיעור על הרגלים. עדין נכה אך עם התחלה של תקווה שאוכל איכשהוא לצאת מן המצב. בשבועות הראשונים הגעתי לשיעור שלוש פעמים בשבוע. בהדרגה הבנתי שלא מדובר בטיפול כי אם בלימוד של התנהלות יומיומית במרחב ביציבה בתנועה בעמידה ובפעילות בעבודה כל זאת תוך עבודה מנטלית משמעותית . בהדרגה אך יחסית מהר חזרתי לפעילות. אבי ליוה אותי לכל אורך הדרך כולל בנושא המנטלי פסיכולוגי. כך בהליכה הראשונה ובריצה שלאחריה, ביום העבודה הראשון, בניתוח הראשון כמנתח בכיר, בטיול הראשון בארץ ובחול בטיול האופניים המאומץ הראשון בצרפת עם בני בן ה 13 ועד היום כשאני מקפיד על שיעור אחת לכמה ימים וחוזר ומתרגל את כווני התנועה והמיקום.

היום אני ממליץ בחום למטופלי כאשר אני נתקל בבעיות הקשורות בשלד ושרירים לפנות ולנסות לימוד של שיטת אלכסנדר אצל אבי גרניט. שילוב של לימוד פיסי ומנטלי משמעותי כדרך חיים.

 

לחץ לצפייה במכתבי ההמלצה בגודל מלא:

 


המכון לפיזיותרפיה קופ"ח כללית

ארגון המורים

פרופ' אסף שוסטר

ד"ר ישראל פוטסמן

ד"ר דוד קרת

ד"ר א.וייזל

טלי למדן, סיסקו

פרופ' יהונתן ליאור

פרופ' מיכאל צוויקל

ד"ר יופ ואן דורמולן

מלאנוקס טכנולוגיות

שושנה וינברגר

לראש הדף ^

בחזרה לרשימת המורים 
בקרו באתר של Lionways