לדף הבית
חיפוש באתר
 
פרסומים
 

שיטת אלכסנדר - פרסומיםבחזרה לרשימת הפרסומים


מחקר - שיטת אלכסנדר לחולי פרקינסון


* הופץ לציבור המשתתפים בכנסי עמותת הפרקינסון בים המלח ובאשקלון במסגרת סדנאות שקיימנו.

בשנת 2002 נערך מחקר בקרב חולי פרקינסון באוניברסיטת ווסטמינסטר בלונדון.

מטרת המחקר: להעריך את ההשפעה של שיטת אלכסנדר על קבוצה של 28 חולי פרקינסון שקיבלו 24 שיעורי הדרכה בשיטת אלכסנדר בהשוואה לקבוצת ביקורת של 28 חולים שלא התנסו בטכניקה.

שיטת המחקר: חולקו שאלונים למשתתפים מיד לאחר שסיימו את ההדרכה וחצי שנה לאחר מכן.

הממצאים: חלה הטבה במצבם של החולים שהשתתפו בשיעורים לשיטת אלכסנדר בהשוואה לקבוצת הביקורת. מקבלי השיעורים היו פחות באי-כושר וגם פחות דיכאוניים מחברי קבוצת הביקורת והיתרון היחסי נשמר גם בבדיקות אחרי 6 חודשים.

בשיעורים תרגלו המשתתפים מעבר מישיבה לעמידה ומעמידה לישיבה, הליכה ושכיבה, הם עבדו על הפעילויות שגרמו לחולה לחץ או חרדה בחיי היומיום. את הנשימה החופשית אשר קשורה לליקוי בדיבור במחלת הפרקינסון תרגלו באמצעות השהייה והנחיית כיוון כאשר עם בעלי ליקויים בדיבור תרגלו באופן אישי. חוסר תנועה של הבעת הפנים היא אחת התופעות של המחלה – התלמידים תרגלו את ההשהיה והנחיית הכיוון לשיפור תנועת הפנים, וכן להטבת הרעד. ניתנה הדרכה בשכיבה על שולחן כשהראש מונח על ספרים, הברכיים מכופפות כלפי התקרה, כפות הרגליים מונחות על השולחן והזרועות מקופלות כך שכפות הידיים מונחות על צלעות בית החזה. המליצו למשתתפים לשכב בתנוחה הזאת לפחות פעם ביום למשך 15-10 דקות כדי לשחרר מתח עודף, לשפר את הקואורדינציה בכל הגוף ולהגיע לנשימה ולתנועה חופשיות של הרקמות העדינות ושל המפרקים. בסוף ההשתלמות קיבל כל אחד מהמשתתפים קלטות טייפ להדרכה בשכיבה ובישיבה.

עדות המשתתפים במחקר - שיפור הביטחון העצמי

בשאלונים העידו התלמידים כי הם מסתייעים במה שלמדו בשיעורים בפעילות היומיומית של ישיבה, הליכה ושכיבה וכן היו שהשתמשו בכלים שרכשו בטכניקה כדי להפחית לחץ או חרדה. הביטחון העצמי שלהם השתפר ופחתה נטייתם לחיפזון. משתתפת אחת העידה שהשיעורים עזרו לה להחליט לא לוותר, ואחרת העידה שהם עזרו לה לקבל יותר טוב את המחלה.

בארועים חברתיים קיבלו החולים כלים לשליטה ולהרגשה יותר טובה בציבור של אנשים. משתתף סיפר שבארוחה עם חברים היה יותר מודע לתנועותיו וניסה להשתמש במה שלמד בטכניקה כדי להסוות את הסרבול שלו.

שיטת אלכסנדר סייעה לרוב התלמידים לנהל את הסימפטומים הקיימים של המחלה כמו כאב ולהרגיע את רגשות החרדה - זוהי דרך אחרת להתמודדות

עדות של אחד המשתתפים בהדרכה: זה מרגיע חלק מרגשות החרדה וחוסר האונים - שהנה אולי יש דרך אחרת להתמודדות עם המחלה.

שיעורים פרטיים בשיטת אלכסנדר – צוות המרכז

אבי גרניט - תל-אביב וחיפה, טל': 054-6251737.

גל בן-אור - תל-אביב וירושלים, טל': 050-8499091.

נעמי אשל - תל-אביב ואודים, טל': 054-4567000.

חגי גלעד - תל-אביב והרצליה, טל': 050-6554994 .

 

מחקר שנערך על ידי:
Chloe Stallibrass, School of Integrated Health, University of Westminster, London, Christine Frank, Karen Wentworth

המקור: Journal of Bodywork and Movement Therapies (2005), 150-157


לראש הדף ^

בחזרה לרשימת הפרסומים

 

 

  
בקרו באתר של Lionways